
Презервативите са полезни за здравето на жените
Презервативите увеличават броя на полезните бактерии в интимните зони на жените...
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Презервативите увеличават броя на полезните бактерии в интимните зони на жените...
Рискът от инфекциозни заболявания на влагалището матката и яйчниците след раждането е повишен, особено при наличието на хронични инфекции от периода на бременността. Пониженият имунитет в този период обостря тези състояния.
Усложненията около раждането, свързани с прилагането на инструментални методи при родоразрешението: продължително раждане след изтичане на околоплодните води, акушерски операции, задържането на плацентарни части, шевове и др., са фактори, които способстват за развитие на инфекции и проникване на патогенни микроорганизми.
Засиленото течение от влагалището, което възниква в първите седмици след раждането, може да бъде инфекциозно и неинфекциозно. То може да е свързано както със събитията случили се по време на родилния процес и непосредствено след него, така и вследствие на хормоналните промени, настъпващи в организма на жената в този период.
Инфекциозните заболявания са основната група следродилни заболявания. Към тях се отнасят най-вече инфекции на родилните пътища.
Възпалителните заболявания често тръгват от инфектиране на рани на повърхността на матката, маточната шийка, влагалището, перинеума. Възможно е инфекциозното заболяване да се породи, заради активизирането на собствена условно-патогенна микрофлора.
Физиологична Левкорея е формата на защитен механизъм. Така се поддържа баланса на вагиналната флора. Това жълтеникаво течение помага за запазване еластичността на вагиналните тъкани. Вагинално течение или левкорея се освобождава от влагалището в резултат на естрогенна стимулация.
Възпалителна Левкорея е друг вид вагинално течение, което се появява и се отделя в резултат на възпаление или претоварване на лигавицата. Ако този секрет е жълтеникав и с лоша миризма, трябва веднага да се направи консултация с акушер-гинеколог. Този тип левкорея може да бъде резултат от редица инфекции - органични бактериални или полово предавани болести и не бива да се бърка с лохиите, които би трябвало да изчезнат напълно след 3-4 седмици.
Бактериална вагиноза - причините са в нарушения естествен баланс на вагиналната микрофлора. Подобно на гъбичната инфекция, тук се наблюдава растеж на патогенни микроорганизми – бактерии. Бактериалната вагиноза често се придружава от други полови инфекции.
Трихомониаза - развива се вследствие на инфекция с едноклетъчен паразит Trichomonas vaginalis, който се предава по сексуален път. Паразитът може да оцелее в продължение на 24 часа във влажна среда, което прави възможно предаването му и по битов път, чрез използване на общи вещи като кърпи и други предмети.
Признаците, по които може да се разпознае тази инфекция, са оцветяване на секрета в жълто-зеленикаво, консистенцията му е пенеста, с неприятна миризма. Наблюдава се възпаление на вагината, сърбеж, често уриниране.
Кандидоза (гъбична инфекция) - сред най-честите вагинални инфекции, които се дължат в повечето случаи на нарушен киселинен баланс във влагалището. Не винаги гъбичната инфекция е сексуално предадена. Може да се развие и при стрес, терапия с антибиотици и други фактори, които променят нормалната флора на влагалището.
Отличителен белег за гъбичната инфекция е секрет в бяло във вид на пресечено мляко/извара. Обикновено вагината е зачервена, оточна, има парене.
Нужно е да знаеш:
Нелекуваните през бременността влагалищни инфекции могат силно да се обострят след раждането. Те носят голям риск и за заразяване на бебето при естествено родоразрешение.
Консултант: д-р Силвия Савова
Често се обсъжда храната, като средство за лечение, като начин да се отслабне...
В силното си желание да осигурят максимална защита и комфорт на бебето много...
Няколко идеи как да изкараш бременността си леко, в добро настроение и в добро...
Адреналиновото изтощение е синдром на модерния свят. Той представлява срив в...
Когато научиш, че очакваш дете, едва ли веднага ще осъзнаеш какво ти предстои....
Интересувам се кога се налага епизиотомия при раждане и болезнена ли е...
3-5% толкова е приблизително честотата на ражданията на бебета в седалищно...
Преди раждането се измъчвате от много въпроси. Ето кои са най-големи страхове...
3-5% толкова е приблизително честотата на ражданията на бебета в седалищно...
„Като ти се вика, викай!“ - може би много жени чуват този съвет, тръгвайки към...
Все повече татковци се решават да присъстват на появата на наследниците си, но...
Преди раждането се измъчвате от много въпроси. Ето кои са най-големи страхове...
Въпреки че слънчевата светлина влияе положително на нашето настроение и...